facebook twiter youtube Pinterest Instagram
dslogolarge

 

 

 

DSIntro1000

FDFEntryForm

 

 

February
January 30 - February 26
         
         
  Time Level Class Teacher
Monday
5:30 PM II Argentine Tango - Social Paul P. & Victoria
6:30 PM
I Argentine Tango (A) Ramiro Batista
II Argentine Tango - Vals (B) Victoria Codru
III & IV West Coast Swing - NEW Lori Ann Greenhouse
7:30 PM
I Argentine Tango - Vals (A) Victoria Codru
II American Waltz (A) Zachary Bordonaro
III & IV Hustle Ron Rosario
8:30 PM
I Hustle (B) Ramiro Batista
II Hustle (A) ron Rosario
IV & V Hustle Lori Ann Greenhouse
9:30PM Hustle Practice Party in the A Ballroom
         
Tuesday
5:30 PM All Open Salsa on 2 Philip Bell
6:30 PM
All Salsa Shines & Styling Mina Andrews
II American Rumba / Samba (B) Robert Arvidsson
III & IV Salsa / Mambo Ron Rosario
7:30 PM
I Bachata / Merengue (A) Mina Andrews
III Bachata Raul Avila
III International Rumba Bronze / Open Bronze Robert Arvidsson
8:30 PM
I Salsa / Mambo (A) Philip Bell
II Salsa / Mambo (A) Mina Andrews
III Salsa / Mambo Ron Rosario
IV International Latin Open Silver / Gold Samba Adam Katona
9:30-12:00AM Salsa y Merengue Practice Party in Ballroom A - DJ David Ho
         
         
Wednesday
5:30 PM All Argentine Tango Styling & Elements Victoria Codru
6-7:30 PM All Teachers' College - American Rumba, Cha-Cha, Foxtrot, Waltz, East Coast Swing* Zachary Bordonaro
6:30 PM
I Salsa / Mambo (A) Ramiro Batista
II American Rumba & Bolero Bronze (C) Robert Arvidsson
II & Up Argentine Tango - Milonga Paul P. & Victoria
7:30 PM
I Argentine Tango Milonga (B) Jessica Cruz
II Swing (B) Zachary Bordonaro
II Argentine Tango (B) Victoria Codru
III Swing / Lindy Milo Saidl
8:30 PM
I Argentine Tango (C) Paul Pellicoro
I Swing (C) Zachary Bordonaro
III Argentine Tango / Change of Direction Victoria Codru
IV Swing / Lindy Milo Saidl
9:30-12:00 AM Argentine Tango Practice Party in Ballroom A
Swing/Lindy Practice in Ballroom G
         
Thursday
5:30 PM II Introduction to International Standard Elizabeth Parsons
6:30 PM
I American Foxtrot (A) Jessica Cruz
II Ballroom Barre with Sandra Cameron Sandra Cameron
II Open Salsa/Mambo Raul Avila
III American Tango - Silver Jamie Cunneen
7:30 PM
I Salsa / Mambo (A) Ron Rosario
II American Smooth Waltz (A) Zachary Bordonaro
V International Quickstep Silver / Gold Masha Khazanova
8:30 PM
All "Surprise" Bonus Class (free for registered students) Zachary Bordonaro
III Salsa / Mambo Ron Rosario
III & IV International Foxtrot Bronze / Silver Masha Khazanova
8:30-10pm Vals Performance Group - Soñnar y Nada Mas* Victoria Codru
9:30 Mixed Practice Party in Ballroom A
9:30 Ballroom Practice with Zachary, Jamie & Linda in Ballroom F&G
         
Friday
5:30 PM I West Coast Swing (A) Philip Bell
II & Up International Silver Tango Jamie Cunneen
6:30 PM
II West Coast Swing (A) Zachary Bordonaro
II Salsa / Mambo (C) Robert Arvidsson
Adv Open Salsa on 2 Mina Andrews
7:30 PM
Int Open Bachata Mina Andrews
II American Smooth Viennese Waltz (A) zachary Bordonaro
III West Coast Swing (A) Raul Avila
III & IV Hustle Ron Rosario
8:30 PM
I West Coast Swing Tybaldt Ulrich
California Mix - Hustle & West Coast Swing Practice
9:30 PM Empire Milonga
         
Saturday
11:15-12 Ages 4-10 JBD - Tap Dancing Jessica Cruz
12-12:45
Ages 11-16 JBD - Rhythm & Latin Jessica Cruz
2:00 PM
I Salsa / Mambo (A) Mina Andrews
III International Standard Waltz Jamie Cunneen
3:00 PM
All Balance, Posture - Style your dance Victoria Codru
I Foxtrot / Waltz (B) Milo Saidl
III American smooth Silver Tango Zachary Bordonaro
4:00 PM
I Argentine Tango Milonga (D) Jessica Cruz
II & Up Argentine Tango (D) Victoria Codru
III & IV American Smooth Foxtrot Silver / Gold Jamie Cunneen
5:00 PM
I Argentine Tango (B) Jessica Cruz
III Argentine Tango Victoria Codru
Ballroom Practice “Tea Dance” 5 - 6pm
6:00-7:00 PM Argentine Tango Practice with Victoria & Raul

 

 

March
February 27 - March 26th, 2017
         
         
  Time Level Class Teacher
Monday
5:30 PM II Argentine Tango - Social Paul P. & Victoria
6:30 PM
I Argentine Tango (B) Ramiro Batista
II Argentine Tango - Vals (B) Victoria Codru
III & IV West Coast Swing - NEW Lori Ann Greenhouse
7:30 PM
I Argentine Tango - Vals (B) Victoria Codru
II American Foxtrot (A) Zachary Bordonaro
III & IV Hustle Ron Rosario
8:30 PM
I Hustle (C) Ramiro Batista
II Hustle (B) Ron Rosario
IV & V Hustle Lori Ann Greenhouse
9:30PM Hustle Practice Party in the A Ballroom
         
Tuesday
5:30 PM All Open Salsa on 2 Philip Bell
6:30 PM
All Salsa Shines & Styling Mina Andrews
II American Cha-Cha / Rumba (D) Robert Arvidsson
III & IV Salsa / Mambo Ron Rosario
7:30 PM
I Bachata / Merengue (B) Mina Andrews
III Bachata Raul Avila
III International Samba Bronze / Open Bronze Robert Arvidsson
8:30 PM
I Salsa / Mambo (B) Philip Bell
II Salsa / Mambo (B) Mina Andrews
III Salsa / Mambo Ron Rosario
IV International Latin Open Silver / Gold Cha-Cha Adam Katona
9:30-12:00AM Salsa y Merengue Practice Party in Ballroom A - DJ David Ho
         
         
Wednesday
5:30 PM All Argentine Tango Styling & Elements Victoria Codru
6-7:30 PM All Teachers' College - American Rumba, Cha-Cha, Foxtrot, Waltz, East Coast Swing* Zachary Bordonaro
6:30 PM
I Salsa / Mambo (B) Ramiro Batista
II American Rumba & Bolero Bronze (A) Robert Arvidsson
II & Up Argentine Tango - Milonga Paul P. & Victoria
7:30 PM
I Milonga (C) Jessica Cruz
II Swing (C) Zachary Bordonaro
II Argentine Tango (C) Victoria Codru
III Swing / Lindy Milo Saidl
8:30 PM
I Argentine Tango (D) Paul Pellicoro
I Swing / Lindy (A) Zachary Bordonaro
III Argentine Tango / Change of Direction Victoria Codru
IV Swing / Lindy Milo Saidl
9:30-12:00 AM Argentine Tango Practice Party in Ballroom A
Swing/Lindy Practice in Ballroom G
         
Thursday
5:30 PM II Introduction to International Standard Elizabeth Parsons
6:30 PM
I American Waltz (B) Jessica Cruz
II Ballroom Barre with Sandra Cameron Sandra Cameron
II Open Salsa/Mambo Raul Avila
III & IV International Waltz Bronze / Silver Jana Petrova Sapir
7:30 PM
I Salsa / Mambo (B) Ron Rosario
II American Smooth Waltz (B) Zachary Bordonaro
V International Waltz Silver / Gold Jana Petrova Sapir
8:30 PM
All "Surprise" Bonus Class (free for registered students) Zachary Bordonaro
III Salsa / Mambo Ron Rosario
III & IV International Foxtrot - Silver Jamie Cunneen
8:30-10pm Vals Performance Group - Soñar y Nada Mas* Victoria Codru
9:30 Mixed Practice Party in Ballroom A
9:30 Ballroom Practice with Zachary, Jamie & Linda in Ballroom F&G
         
Friday
5:30 PM I West Coast Swing (B) Philip Bell
II & Up International Silver Foxtrot Jamie Cunneen
6:30 PM
II West Coast Swing (B) Zachary Bordonaro
II Salsa / Mambo (D) Robert Arvidsson
Adv Open Salsa on 2 Mina Andrews
7:30 PM
Int Open Bachata Mina Andrews
II American Smooth Viennese Waltz (B) zachary Bordonaro
III West Coast Swing (B) Raul Avila
III & IV Hustle Ron Rosario
8:30 PM
I West Coast Swing Tybaldt Ulrich
California Mix - Hustle & West Coast Swing Practice
9:30 PM Empire Milonga
         
Saturday
11:15-12 Ages 4-10 JBD - Tap Dancing Jessica Cruz
12-12:45
Ages 11-16 JBD - Rhythm & Latin Jessica Cruz
2:00 PM
I Salsa / Mambo (B) Mina Andrews
III International Standard Waltz Jamie Cunneen
3:00 PM
All Balance, Posture - Style your dance Victoria Codru
I Foxtrot / Waltz (A) Milo Saidl
III American smooth Silver Viennese Waltz Zachary Bordonaro
4:00 PM
I Argentine Tango Milonga (A) Jessica Cruz
II & Up Argentine Tango (A) Victoria Codru
III & IV American Smooth Viennese Waltz Silver / Gold Jamie Cunneen
5:00 PM
I Argentine Tango (C) Jessica Cruz
III Argentine Tango Victoria Codru
Ballroom Practice “Tea Dance” 5 - 6pm
6:00-7:00 PM Argentine Tango Practice with Victoria & Raul

LASCHICASLOCAS

Every Sunday of each month

The best Bachata/Salsa in NYC!

Click here for more information.

DSONTHEMEDIA!

DanceSport featured on Film, TV, and stage

Click here

 

THEGIFTOFDANCE

The Gift that will last a lifetime!

Read more...

SALSAMANIA

Now EVERY 2nd and last Saturday of the month! Great performances, incredible fun! Read more...